Скільки коштує комплект сонячної електростанції, які фактори впливають на кінцеву вартість СЕС і скільки потрібно часу, щоб вкладення окупилися.
Комплект сонячної електростанції підбирають залежно від тих завдань, які хоче вирішити власник СЕС — забезпечення повної (або часткової) енергонезалежності або суттєве зниження витрат на оплату рахунків за електроенергію. Для цього використовуються різні типи станцій — автономні та мережеві.
Комплект сонячної електростанції: що впливає на вартість?
Мережева сонячна електростанція може генерувати електроенергію тільки при підключенні до централізованої енергосистеми, в її комплект входять:
- Сонячні панелі — їх кількість визначаються потужністю, яку потрібно отримати у результаті. Зазвичай на закупівлю сонячних панелей витрачається до 50-60 відсотків бюджету, передбаченого на будівництво сонячної електростанції.
- Інвертор — служить для перетворення постійного струму, що надходить від сонячних панелей, на змінний, який надходить користувачам. У мережевій станції інвертор підключений до централізованої мережі та використовує її частоту 50 Гц як опорну. Інвертор підбирають залежно від потужності станції, витрати на нього становлять 20-25 відсотків від загального кошторису.
- Системи кріплення — вартість залежить від типу встановлення сонячних панелей, комплект для наземної установки обійдеться дешевше, ніж для монтажу на даху. У середньому витрати становитимуть 5-10% залежно від складності проєкту.
- Інші витрати — це виконання монтажних робіт, а також закупівля необхідних складників — кабелю, системи захисту, заземлення тощо.
У автономної сонячної електростанції основні витрати припадають на закупівлю акумуляторів для накопичення та зберігання електроенергії. Чим більшої автономності необхідно досягти, тим більше буде потрібна доступна місткість, а значить — і зростуть витрати на покупку АКБ. Вартість автономної СЕС у кілька разів вища, ніж у мережевої, при цьому купівля акумуляторів вимагатиме до 60-70% всього запланованого бюджету. При цьому, при рівних показниках енергоспоживання будинку, потужність автономної сонячної електростанції має бути суттєво вищою, ніж у мережевої. Адже потрібно буде не лише компенсувати поточне споживання електроенергії, а й додатково заряджати акумуляторні батареї. Крім того, будуть потрібні якісніші (а значить — і дорожчі) інвертори, які будуть видавати змінний струм необхідної частоти в заданих межах коливань.
Наприклад, вартість сонячної електростанції для будинку може трохи відрізнятися через особливості логістики) потужністю 5 кВт становитиме приблизно 90 тисяч гривень, вона дозволить щорічно знизити витрати на електроенергію на суму близько 11 тисяч гривень. СЕС повністю окупить себе коштом використання електроенергії власної генерації протягом 7-8 років (розрахунки проводилися з урахуванням поточного курсу долара та тарифів на електроенергію для побутових споживачів), термін окупності автономної СЕС — не менше 15 років.
Про ціни на сонячну електростанцію для приватного будинку https://raytonsun.io/